kandydatów

Etat Młodszy archiwista

Firma: Archiwum Państwowe w Katowicach miejsce pracy: Gliwice

Archiwum Państwowe w Katowicach
Dyrektor poszukuje kandydatówkandydatek na stanowisko:
Młodszy archiwista
Miejsce pracy: Gliwice
Ogłoszenie o naborze Nr 93973

Warunki pracy

- praca biurowa i fizyczna w siedzibie urzędu - kontakt z kurzem, zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi i grzybami - użytkowanie sprzętu biurowego (komputer, drukarka, niszczarka, skaner) - brak specjalistycznych urządzeń umożliwiających pracę osobom niewidomym, głuchoniemym oraz niedosłyszącym - praca poza siedzibą urzędu

Zakres zadań

  • Porządkowanie i opracowywanie własnego zasobu celem sporządzenia jego ewidencji
  • Bezpośrednie udostępnianie materiałów archiwalnych w pracowni naukowej, w celu realizacji zgłaszanych tematów badawczych i w celach urzędowych
  • Udział w przeprowadzaniu naukowych kwerend tematycznych, wykonywaniu kwerend dla władz i urzędów, instytucji naukowych oraz osób prywatnych
  • Przeprowadzanie kontroli w nadzorowanych jednostkach organizacyjnych w celu właściwego kształtowania narastającego zasobu archiwalnego
  • Przeprowadzanie ekspertyz archiwalnych w zakresie postępowania z dokumentacją oraz wartościowania dokumentacji
  • Udzielanie informacji klientom w celu wskazania właściwego sposobu załatwienia sprawy
  • Rozmieszczanie zasobu w magazynach w celu zapewnienia właściwych warunków jego przechowywania
  • Wykonywanie prac związanych z małą konserwacją akt, w tym pakowanie akt w pudła i teczki
  • Pomoc w przygotowywaniu wystaw i pokazów archiwalnych celem popularyzacji zasobu oraz wiedzy o archiwistyce, działalności Archiwum i historii regionu

Wymagania niezbędne

wykształcenie: średnie
doświadczenie zawodowe/staż pracy: co najmniej 3 miesiące doświadczenia zawodowego w pracy archiwalnej (staże, praktyki, umowy zlecenia)
  • Kurs archiwalny (w przypadku wykształcenia kierunkowego dodatkowe szkolenia nie są wymagane)
  • Znajomość ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach wraz z przepisami wykonawczymi
  • Biegła obsługa komputera
  • Znajomość języka niemiecki w stopniu komunikatywnym
  • Znajomość paleografii i historii Górnego Śląska
  • Posiadanie obywatelstwa polskiego albo obywatelstwa innego państwa Unii Europejskiej albo obywatelstwa innego państwa, którego obywatele na podstawie umów międzynarodowych lub przepisów prawa wspólnotowego posiadają prawo podjęcia zatrudnienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
  • Korzystanie z pełni praw publicznych
  • Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe

Wymagania dodatkowe

  • Kurs kancelaryjno-archiwalny
  • Znajomość języka angielskiego na poziomie średniozaawansowanym
  • Umiejętność nawiązywania kontaktów
  • Umiejętność działania w sytuacjach trudnych
  • Kreatywność, komunikatywność, dokładność, samodzielność, obowiązkowość, terminowość