kandydatów

Etat Radca prawny

Firma: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach miejsce pracy: Katowice

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
Dyrektor Generalny poszukuje kandydatówkandydatek na stanowisko:
Radca prawny
Miejsce pracy: Katowice
Ogłoszenie o naborze Nr 104730

Warunki pracy

Budynek Urzędu bez barier architektonicznych, wyposażony jest w windy osobowe oraz toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wejście do Urzędu wyposażone w podjazd. Stanowisko biurowe usytuowane na V piętrze budynku. Obsługa komputera powyżej 4 godzin dziennie.

Praca w terenie związana z uczestniczeniem w oględzinach nieruchomości w toku postępowania przed sądami powszechnymi. Wyjazdy służbowe oraz częste reprezentowanie urzędu na zewnątrz związane z wyjazdami na rozprawy do sądów na terenie województwa i kraju. Nietypowe godziny pracy związane z pełnieniem dyżuru poza ustalonymi godzinami pracy w czasie narad i spotkań Kierownictwa Urzędu z kadrą zarządzającą i organami administracji zespolonej w związku z sytuacjami kryzysowymi w województwie. Zagrożenie korupcją.

Zakres zadań

  • Reprezentuje Skarb Państwa (SP) w postępowaniach przed sądami powszechnymi, Sądem Najwyższym i innymi organami, a także w sądowych postępowaniach egzekucyjnych oraz prowadzi sprawy sądowe (przy użyciu indywidualnego konta na Portalu Informacyjnym Sądów Powszechnych) w celu zapewnienia właściwej ochrony interesów SP i Wojewody Śląskiego.
  • Sporządza opinie prawne oraz doradza w sprawach należących do zakresu działania wydziałów Urzędu w celu zapewnienia właściwej ochrony interesów SP i Wojewody Śląskiego, jako organu administracji rządowej oraz rozstrzygania zgłaszanych wątpliwości prawnych z zakresu zadań merytorycznych wydziałów.
  • Reprezentuje Wojewodę Śląskiego przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w Warszawie(NSA) i Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach (WSA) - w sprawach o charakterze precedensowym, szczególnie złożonym stanie faktycznym i prawnym, a także przed innymi organami oraz prowadzi sprawy sądowo - administracyjne w celu zapewnienia właściwej ochrony interesów Wojewody Śląskiego.
  • Opracowuje stanowisko Wojewody Śląskiego w zakresie postępowań prowadzonych przez Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej w celu zabezpieczenia interesów oraz zapewnienia właściwej reprezentacji SP przed sądami.
  • Uzgadnia projekty decyzji administracyjnych przedkładanych do podpisu Wojewodzie Śląskiemu lub Wicewojewodom celem weryfikacji ich ustawowych podstaw wydania, formalnych elementów decyzji oraz zapewnienia ich zgodności z obowiązującymi przepisami prawa.
  • Sporządza projekty pełnomocnictw udzielanych przez Wojewodę Śląskiego lub Dyrektora Generalnego Urzędu celem umocowania do realizacji określonych w pełnomocnictwie czynności.
  • Uzgadnia projekty aktów prawa miejscowego stanowionych przez organy administracji niezespolonej oraz opiniuje projekty innych aktów prawnych organów administracji niezespolonej przedkładanych Wojewodzie do uzgodnienia celem weryfikacji ich ustawowych podstaw wydania, formalnych elementów oraz zapewnienia ich zgodności z obowiązującymi przepisami prawa.

Wymagania niezbędne

wykształcenie: wyższe magisterskie na kierunku prawo
doświadczenie zawodowe/staż pracy: co najmniej 3 lata doświadczenia zawodowego na stanowisku radcy prawnego i/lub na stanowiskach związanych ze sporządzeniem pism procesowych i/lub opinii prawnych i/lub umów i/lub występowaniem przed sądami powszechnymi i/lub wojskowymi i/lub administracyjnymi (nie uwzględnia się doświadczenia związanego z realizacją programu aplikacji radcowskiej)
  • szczególne uprawnienia: wpis na listę radców prawnych
  • znajomość kodeksów: cywilnego, postępowania cywilnego, karnego, wykroczeń, postępowania karnego, postępowania administracyjnego
  • znajomość ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi
  • znajomość ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie oraz przepisów wykonawczych do niej
  • umiejętność interpretacji i stosowania przepisów prawnych
  • umiejętność redagowania pism
  • organizacja pracy i orientacja na osiąganie celów, komunikacja, współpraca
  • Posiadanie obywatelstwa polskiego
  • Korzystanie z pełni praw publicznych
  • Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe

Wymagania dodatkowe

  • znajomość ustaw: o samorządzie gminnym, o samorządzie powiatowym, o samorządzie województwa
  • wystąpienia publiczne, podejmowanie decyzji i odpowiedzialność